و بعد تصویر ماهی را نشان دادم و گفتم این ماهی است که در آب زندگی می کند و روی بدنش پولک است و املاح داخل آب را می خورد و ما از گوشت اون استفاده می کنیم که خیلی برای سلامتی مفید است.
و بعد عکس زنبورعسل را نشان دادم و گفتم برای ما عسل مقوی فراهم می کند و غذای زنبورعسل شهد گل است.
و بعد مطالب داخل کتاب را که همراه با عکسهای حیوانات و فایده های آنها بود خواندم و توضیح دادم و بچه ها به آنها نگاه می کردند سپس زنگ خورد و کلاس ما به پایان رسید و از بچه ها خداحافظی کردم.
طرح درس روزانه خلاصه طرح درس روزانه درس علوم اول دبستان
هدفهای کلی درس | ۱: دانش آموز سال اول ابتدایی عقب مانده ذهنی با مفهوم جانوران آشنا شود. ۲: دانش آموز سال اول ابتدایی عقب مانده ذهنی با تفاوتهای ظاهری جانوران از نظر شکل و اندازه آشنا شود. ۳: دانش آموز با جانوران اهلی و وحشی آشنا شود. ۴: دانش آموز با غذای هر یک از آنها و فایده هر یک از آنها آشنا شدند. |
زمان دقیقه |
هدفهای رفتاری | دانش آموز سال اول ابتدایی عقب مانده ذهنی پس از اتمام فعالیتهای عملی در پایان درس بتواند: ۱: چند جانور را نام ببرد. ۲: با دیدن تصویر چند جانور بگوید اینها چه جانورانی هستند. ۳: با دیدن تصاویر جانوران صدای آنها را تقلید کنند. ۴: تفاوت جانوران از نظر شکل و اندازه را بتوانند بیان کنند. ۵: چند جانور اهلی را نام ببرند. ۶: چند جانور وحشی را نام ببرند. ۷: غذایی که از هر یک از حیوانات بدست می آید را بتوانند نام ببرند و فایده هر یک از جانوران را بتوانند بگویند. |
|
مواد و وسائل کمک آموزشی | استفاده از اشکال پلاستیکی حیوانات، مواد غذایی مثل گوشت و شیر، پنیر و عسل، تصاویر حیوانات در کارتهای مقوایی و تصاویر غذای حیوانات | |
فعالیتهای قبل از شروع تدریس | ایجاد ارتباط عاطفی با سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، ایجاد انگیزه و فعال کردن دانش آموزان نسبت به درس | ۵ |
ارزشیابی تشخیصی رفتارهای ورودی | پرسش از دانش آموزان درباره درس قبلی (چه کارهایی باید انجام دهیم تا سالم و قوی بمانیم؟) چه غذاهایی مقوی و برای بدن مفید هستند؟ چه فعالیتهایی به سالم ماندن بدن کمک می کنند و پرسشهایی درباره موضوع درس | ۱۰ |
آماده سازی رئوس مطالب |
توضیح درباره حیوانات و فایده آنها به وسیله آوردن اشکال آنها و بعضی مواد خوراکی به کلاس | ۵ |
روش ها | گروه بندی، روش پرسش و پاسخ، استفاده از وسایل کمک آموزشی، روش توضیحی |